Orașul care își pierde suflul: Cum ajunge Baia de Aramă o localitate fantomă VIDEO

Baia de Aramă, un fost oraș minier, vibrant, acum depopulat. Foto/Captură video
Scris deRealitatea Travel
Publicat16 mai 2026, 08:01
SursăRealitatea PLUS
Prăbușirea industriei a lăsat în urmă o Românie a orașelor care se sting în tăcere, iar Baia de Aramă este imaginea vie a acestui declin. După dispariția fabricilor și a minelor care animau comunitatea, localitatea se golește de tineri, lăsând în urmă străzi pustii și bătrâni măcinați de nostalgie. Aici, liniștea apăsătoare de astăzi a devenit mai grăitoare decât orice statistică demografică.
Citește și
- 10:48Transmisiuni speciale de la Summitul G7: Ana-Maria Păcuraru, singurul jurnalist român invitat de Casa Albă
- 20:55Tensiuni la Geneva înainte de Summitul G7: Donald Trump și liderii lumii decid soarta economiei globale
- 14:55Ana Maria Păcuraru, singurul jurnalist din România invitat de Casa Albă. Realitatea PLUS, invitat special la SUMMITUL condus de Trump
- 11:56ANM: Cod galben de vijelii și instabilitate atmosferică, în mai multe regiuni ale țării - HARTA
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Travel și pe Google News

























